Oturum Aç

Mekansal Adres Kayıt Sistemi

Mekansal Adres Kayıt Sistemi

Mekansal Adres Kayıt Sistemi Veri Üretimi ve Yaygınlaştırma Projesi kapsamında İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve Aselsan A.Ş. arasında 31.12.2015 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Aselsannet Ltd. Şti. 38 ilde Aselsan A.Ş.'ye alt yüklenicilik yapmaktadır.

Aselsannet Ltd. Şti. MAKS projesi kapsamında Veri Kontrol, Entegrasyon ve Yaygınlaştırma hizmetleri sağlamaktadır.

 

MAKS İŞ ADIMLARI

  1. Ofislerin Kurulması
  2. Hazırlık Çalışmaları (Yetkili idareler ile görüşmelerin sağlanarak veri alınması,
  3. Ofis Çalışmaları (Veri analizi, MAKS veri modeline uygun düzenlemelerin yapılması, UAVT verileri ile eşleştirme, Yaygınlaştırma Sistemine aktarım)
  4. Saha Çalışmaları (Ofis çalışması sonucu oluşturulan coğrafi adres verilerinin saha ile kontrolünün sağlanarak, yanlış verilerin düzeltilmesi ve eksik verilerin tamamlanması, entegrasyon süreci ardından kontrol çalışmasına hazırlık)
  5. Kontrol Çalışması (NVİ yetkilileri ile hem saha hem ofis kontrollerinin tamamlanması)
  6. Toplanan Verilerin Süreç Boyunca Güncelliğinin Sağlanması (Yaygınlaştırma Sistemine aktarılan verilerin, yetkili idarelerin günlük faaliyetleri sonucunda oluşabilecek değişikliklere göre güncelliğinin sağlanabilmesi)
  7. Verilerin MAKS'a Aktarılması/ Devreye Alma Çalışmaları (Tüm saha ve kontrol süreçlerinin tamamlanması ardından Yaygınlaştırma Sistemi'nde yer alan verilerin yetkili idareler bazında aktarılması ve ilgili yetkili idarenin MAKS'ı kullanmaya başlama süreci)