Oturum Aç

AselsanNet ve TARNET İşbirliği

 AselsanNet ve TARNET İşbirliği

​​Savunma ve Tarım'ı Teknoloji İşbirliği Buluşturdu.

AselsanNet ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri'nin teknoloji şirketi TARNET arasında işbirliği protokolü imzalandı.

TARNET ve AselsanNet'in geliştirdiği güncel olarak kullanılan teknolojilerin ve ürünlerin, her iki kurumunda sahip olduğu tecrübe ve birikim ile tarım-savunma sanayi işbirliği ile verimin yükseltilmesi ve uluslararası pazarlara kolay erişim sağlanacak.

İlk fazda; TARNET'in geliştirdiği Otomatik Dümenleme Sistemi için AselsanNET ve TARNET, ARGE faaliyetleri ile ürünün saha testleri ve ticari süreçlerini birlikte yürütecekler. Aynı zamanda TARNET'e ait Tarpet Akaryakıt Otomasyon Sistemi ve AselsanNet'in geliştirdiği Kamera Güvenlik Sistemleri ile faaliyetlerine başlayacak olan işbirliği platformu, ilerleyen fazlarda kamu yararına yapılacak projelere yönelik ortak çalışmalar yürütecek.

Türkiye geneline yayılmış bayi ve yetkili servisleri ile birlikte,  Telsiz Haberleşme Sistemleri ve Cihazları, Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS), Kamera ve Çevre Güvenlik Sistemleri, Bilişim Sistemleri ve Ürünlerinin yanı sıra Kişisel El Telsizleri (PMR) gibi tüketici elektroniğine yönelik cihazların Satış, Sistem Tesis ve Entegrasyon, Alt Yapı Tasarım, İnşaat İşleri, Bakım-Onarım ve Lojistik Destek faaliyetlerini yürüten AselsanNet ve Yazılım Geliştirme, Entegre Bilişim Çözümleri, Kurumsal Kaynak Planlama, Akaryakıt Otomasyon Sistemi ve Tarım Teknolojileri üreten, hizmet verdiği kurumların süreçlerini hızlandıran ve kurumsal yazılım çözümleri sunan TARNET güçlerini seçilen özel alanlarda birleştiriyor.

Sektörünün ihtiyaçlarını karşılayan en köklü ve güçlü tedarikçi olduklarına vurgu yapan AselsanNet Genel Müdürü İsmail KARAHAN,


“Aselsannet olarak kurucumuz ve yüzde yüz sahibimiz olan ASELSAN'ın güçlü desteği ile bu günlere geldik. Operasyonel faaliyetlerde edindiğimiz bu tecrübeyi farklı alanlarda kullanarak ülkemize katma değerli işler oluşturmayı hedefliyoruz. Bunların başında da tarım geliyor. Bu alanı verimli bir toprağa benzetiyorum. Bu iş birliği vesilesi ile doğru yatırımlar ile toprağı ekersek, hasadını nesillerin alacağı işler ortaya çıkartabailiriz. " dedi.

 

TARNET Genel Müdürü Huzeyfe YILMAZ ise; ''Alanında lider, ülkemizin iki güzide kurumunun bir araya gelerek, teknoloji ve bilişimin enerjisi ile Milli Teknoloji Hamlesine güç vermeleri, istihdam oluşturmaları, ihracat yapmaları ve gerek tarımda gerekse muadil güncel katma değerli sektörlerde üretim ve Ar-Ge faaliyetleri gerçekleştirmeleri hedefini çok değerli buluyorum'' dedi.​

Akartyakıt Otomasyon Sistemi (TARPET)

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri'nin 1400'ü aşkın noktasında, ortaklarına köy pompaları vasıtası ile akaryakıt ulaştırmasını sağlayan TARNET; TARPET markası ile geliştirdiği akaryakıt ve tanker otomasyon sistemi ile istasyonların bilişim altyapısını kurmuş ve bakımını gerçekleştirmektedir.

Akıllı Traktör Sistemi (ATS)

Ön saha testleri gerçekleştirilen, komponentleri üretilen ve geliştirilmeye devam eden ATS:

  • Daha etkin düzgün paralel hatlarda toprak işleme uygulamaları yapılabilmektedir.
  • Ekim sırasında istenilen hatlar üzerinde daha doğru sıra arası ve sıra üzeri mesafeler tutturulabilmektedir.
  • Özellikle ilaçlama ve gübreleme uygulamalarında üst üste çakımalar, örtüşmeler azalmaktadır.
  • İlaç ve diğer kimyasalların maliyetler azaltılmaktadır.
  • Daha kaliteli ürünler üretilebilmektedir.
  • Verimlilik artışı sağlanabilmektedir.
  • ​Çevre kirliliğini azaltmaktadır.
  • Büyük arazilerde bu sistemlere sahip traktörler ile daha fazla hat çekilebildiği için üretim artışı sağlanmaktadır.
  • Operatörlerin yaşamış olduğu yorgunluk ve stresler azalmaktadır.
  • İş gücü zorlukları ve maliyetleri azalmaktadır.


Akıllı Tarım Atölyeleri - TEKNOFEST

Ayrıca sosyal ve toplumsal özel projelere destek veren TARNET, ATA (Akıllı Tarım Atölyeleri) Projesi ile arımda mini kalkınma ve istihdam model çalışmalarını sürdürürken, 2019 yıllından bu yana Teknofest'in ana paydaşlığını da yürütmektedir.